V dnešnej dobe je internet našim každodenným spoločníkom a pomocníkom. Keď si s niečím nevieme poradiť, jednoducho vyhľadáme pomoc online. Internet je plný rôznych tipov a trikov, ktoré ale nie vždy musia byť správne. Ale stále platí, že sú to cenné rady, ktoré nám aspoň na chvíľu zjednodušia život.
Veľa študentov takto siaha po rady na internete aj pri učení, písaní referátov, tvorbe prezentácií alebo projektov. Najmä študenti stredných a vysokých škôl majú k dispozícií nespočetné množstvo informácií, ktoré im uľahčujú každodenný študentský život a istým spôsobom aj napomáhajú k lepším známkam. Okrem spomínaných informácií je internet plný rôznych rád a tipov, ako sa efektívnejšie učiť a ako si osvojiť vhodné návyky, aby učenie nebolo len mučenie.

studium

Plánovanie a čas
Určite si presný deň a čas, kedy vám najviac vyhovuje učenie. Skúste také hodiny, ktoré máte voľné každý deň alebo aspoň väčšinu dní. Spočiatku to môže byť pre niektorých náročné, ale postupom času sa to pre vás stane zvykom a začnete to brať normálne, ako súčasť vašej každodennej rutiny.

Cieľ a motivácia
Pri učení sa často musíme prinútiť k niečomu, čo nás reálne nebaví. Vravieť si „musím sa naučiť toto a toto… musím spraviť toto a hento…“ nie je to isté, ako keď poviete „chcem“. Veľa ľudí si to možno neuvedomuje, ale aj takéto maličkosti zohrávajú veľkú rolu. V takýchto prípadoch je najlepšia motivácia a vedieť, čo chceme učením dosiahnuť. Motivovať sa môžete odmenou alebo aj samochválou, určite sa budete cítiť lepšie, keď budete hrdý sám na seba.

Poznámky
Poriadok v zošitoch je základ. Skôr ako sa začnete učiť, skontrolujte si vaše poznámky a učivo či je zrozumiteľné a dáva vám zmysel, pretože pokiaľ sa vo vašich poznámkach nevyznáte ani vy sami a máte v nich chaos, len ťažko sa z nich niečo naučíte.

Nedá sa naučiť všetko naraz
Netreba všetko učenie odkladať na poslednú chvíľu. Učiť sa pravidelne, ale v kratších intervaloch je oveľa efektívnejšie a nenáročnejšie pre človeka, ako učiť sa nárazovo všetko naraz.

studentka

Spánok
Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí si po intenzívnom učení doprajú kvalitný spánok, si zapamätajú viac ako tí, čo spánok zanedbávajú alebo nemajú možnosť kvalitne sa vyspať. Preto je ideálne dopriať si každú noc 6-8 hodín spánku.