Spôsob, akým sa dopravíme do našej dovolenkovej destinácie, môže byť rôzny. Najrýchlejší a pomerne pohodlný spôsob je samozrejme letecká doprava. Ide však i o čosi drahšiu záležitosť. Druhou voľbou je vlak. Ním sa ale nedostaneme všade a našu cestu výrazne spomalia prestupy a čakania na ďalšie spoje. Autobus je asi najlacnejšia verzia. O pohodlí a rýchlosti však v tomto prípade nemôžeme hovoriť vôbec. Poslednou alternatívou je auto. Okrem toho, že nebudete ničím obmedzovaní, vaša dovolenka môže začať už počas samotnej cesty. Ak si na takéto malé dobrodružstvo trúfate, pred štartom, by ste nemali zabudnúť na niekoľko dôležitých vecí.

kapota

  • V prvom rade, by ste pred cestou mali navštíviť autoservis. aj tá najmenšia porucha vám môže v zahraničí spôsobiť nemalé problémy. Už len nájdenie autoservisu nebude najľahšie a o cene, ktorú za opravu zaplatíte, radšej ani nehovorme. Aj v prípade, že je vaše auto úplne v poriadku, si na svojej trase nájdite autorizované servisy áut.


  • Ak cestujete počas leta, mali by ste mať funkčnú klimatizáciu. Hlavne vtedy, ak cestujete do teplejších oblastí, aj keď i u nás nie je jazda autom bez klímy, nič príjemné. Naopak, v zime nezabudnite na vhodné pneumatiky a kúrenie. Ak cestujete do severských krajín, zistite si, či v nich neplatí zákon o povinných zimných pneumatikách počas celého roka.

cestování

  • Autochladnička je veľmi praktická vec. Potraviny, ktoré so sebou poveziete sa vám neskazia. To je veľmi praktické a zároveň i ekonomické. V lete však túto vymoženosť oceníte i pri vychladenej vode, či iných nápojoch.


  • Dnes nie je problém pomocou internetu nájsť presnú polohu benzínových púmp. Ak sa vydávate na dlhú trasu, môžete sa neraz dostať na cestu, na ktorej sa nebude čerpacia stanica nachádzať i niekoľko stoviek kilometrov. Pokiaľ viete, že je takáto trasa pred vami, vždy natankujte palivo i do zásoby. Nezabudnite i na pitnú vodu a niečo na zakúsenie.