Populácia na Slovensku dlhodobo klesá. Počet novonarodených detí nie je zďaleka taký, ako tomu bolo v starom režime. Aj napriek tomu je zháňanie miesta pre budúceho škôlkara už teraz nemožné. Hlavne v hlavnom meste alebo iných krajských mestách, sú škôlky zháňané a neraz rezervované na rok dopredu. Kvôli zníženému počtu bábätiek sa mnohé vzdelávacie inštitúcie zatvorili alebo obmedzili svoj režim. Dá sa preto vyhovieť požiadavkam vlády?

chudoba.jpg

Znevýhodnené rodiny
Ako jeden z dôvodov na takýto radikálny krok sa Ministerstvo školstva odvoláva na na nedostatočne pripravených prvákov zo znevýhodnených rodín. Tie trpia väčšinou pre chudobu, ale aj nedostatočný rozvoj svojho bydliska. Mnohé rodiny, hlavne z východného Slovenska, nemajú ani príležitosti a ani financie, ktorými sa chvália tí na západe. Preto je situácia nečitateľná a mnohí sa nespoliehajú na to, že novela zákona niečo vyrieši. Hlavne ak si vzdelávanie nebude môcť dovoliť platiť rodina alebo koniec koncov aj štát.
Očakávania
Aj napriek vytrvalým hlasom, že sa tým nič nevyrieši, je toto rozhodnutie dnes už hotová vec. I tak sa ale objavujú ďalší kritici. Platnosť by mala byť začiatkom budúceho roka, no miesta pre detí niet. Takmer desaťtisíc chýba a v nedohľadne sú aj samotné učiteľky, ktorých je málo. Je teda pravdepodobné, že sa začne vyjednávanie. Či už o posily alebo lepšie platové podmienky.

chlapci čtou knížku.jpg

Prilepšia si
Okrem dozoru a lepšej pripravenosti na prvý ročník si veľa diskutérov sľubuje zvýšenú kvalitu vzdelávania a celosvetové vylepšenie v prieskumoch, ktoré monitorujú vedomosti žiakov. Samozrejme, že takáto  zmena je veľká a niektorí sú skeptickí voči tomu, či sa to všetko do roka stihne. Požiadavky sú dané, no na ich riešenie sa nikto nepozerá. Pritom učitelia upozorňujú, že žiaci z chudobných regiónov prispievali až osemdesiatimi percentami k celkovému počtu vymeškaných hodín v nultých ročníkoch. Dá sa to teda ustriehnuť? Ak áno, budú potrebné ďalšie financie a hlavne ľudia.