Šetriť sa oplatí s peniazmi, elektrickou energiou či s vodou, no tukov sa treba zbavovať okamžite. Ak svoje telo nechávate odkladať tuk na horšie časy, nemôžete sa diviť, že pri pohľade do zrkadla, na svojej tvári úsmev nevyčarujete ani za nič.Vajíčka s nakrájanou slaninou na čiernej panvici

Jednoduchá matematika

Spaľovanie a ukladanie tukov nie je nič komplikované. Ak ste úspešne ukončili základnú školu, mali by ste tento princíp pochopiť veľmi ľahko. Ako spaľovať a neukladať ? Veľmi jednoducho. Váš prísun energie nesmie presiahnuť jej výdaj. Presne táto školácka chyba stojí za väčšinou neúspechov pri chudnutí.

Naučte sa počítať správne

Tak a teraz zopár praktických príkladov, ktoré vám pomôžu asi najviac. Kalkulačky na výpočet príjmu a spaľovania kalórií nájdete aj v online forme. Verte, že si naozaj nemusíte platiť drahých výživových poradcov alebo osobných trénerov, ktorý od vás vezmú peniaze za to, že naťukajú na klávesnici niekoľko čísel.

V nasledujúcich riadkoch si môžete pozrieť orientačné hodnoty, ktoré spálite pri jednotlivých druhoch pohybu. Je však potrebné podotknúť, že ide naozaj o orientačné čísla. O tých konkrétnych totiž rozhoduje mnoho iných faktorov, ako je daná pohybová aktivita. Ide napríklad o vašu váhu, vek a taktiež fyzickú kondíciu, v ktorej sa nachádzate.Kuracie mäso obalené v slanine uložené v pek

Za šesťdesiat minút rýchlej chôdze, spáli človek s váhou okolo osemdesiatich kilogramov, približne päťsto kilokalórií (kcal). Ak by ste však vážili asi o dvadsať kilogramov menej, za rovnaký čas, by ste spálili už len okolo tristo kilokalórií. O čosi efektívnejší je samozrejme beh. Osemdesiatkilogramový človek, za hodinu stredne rýchleho behu spáli až osemsto kilokalórií.
No a na druhej strane tu máme samozrejme príjem. Pre lepšiu predstavu uvedieme len niekoľko príkladov.

  • 100 g slaniny – 800 kcal
  • 100 g bryndza – 270 kcal
  • 100 chlieb biely – 230 kcal
  • 100 g brokolica – 30 kcal
  • 100 g olivy – 150 kcal
  • 100 g pomaranč – 55 kcal