Podmienky pre rozvoj moderných detí sa zmenili tak radikálne, že je ťažké prispôsobiť sa aj talentovaným učiteľom a veľmi milujúcim rodičom.
 
 Všetky systémy vzdelávania sveta nezohľadnili možnosť nechať deti v ich  imaginárnych svetoch. Po získaní klasického vzdelania sme si boli niekedy  istí, že práve klasické získavanie vedomosti a zručnosti z kníh by malo byť  dané dieťaťu ako prvé. Prvá vec, kniha, a potom počítač. Počítač  však dnes nahrádza nielen knihy, ale aj živých ľudí.

hra na počítači
 

  • Dieťa si od začiatku musí vytvoriť správny vzťah k počítaču

.Nákup nového počítača je pre dieťa  významný  kroka zaťažuje  finančne rodinu, čo samo o sebe zvyšuje jeho váhu. Vzhľadom k tomu, že počítač a všetko s ním spojené je len  obyčajné zariadenie vytvorené ľudskými rukami. Nie je to strašiak. Nie je to ale ani všemohúci zázrak a už vôbec nie iba hrací automat.
 
Pri kúpe počítača sa pýtajme dieťaťa na čo ho potrebuje :

  • Do školy
  • Pre získanie väčších vedomosti
  • Pre získanie programatorskych zručnosti
  • Pre hranie sa

 
Po zakúpení počítača  si často my myslíme, že dieťa bude na počítači a nám vznikne voľný čas. Kupujeme počítač  pre dieťa  s využitím príležitosti na odpočinok  pre nás.
To je veľká chyba !
 Určme presne čas, ktorý bude musieť dieťa tráviť pri domácich povinnostiach, kedy je čas na pobyt vonku a koľko iba času bude tráviť pri počítači.

  • Nikdy nedajme počítač do izby k dieťaťu

Ak je to len trochu možné, umiestnime ho do spoločných priestorov. Bude tak k dispozícii pre všetkých členov rodiny a zároveň nenápadným spôsobom získame prehľad o aktivitách nášho potomka na počítači.

počítač
 
Podporujme svoje dieťa ak má záujme hlbší o výpočtovú techniku a prihlásme ho na školské krúžky. Bude to mať pre neho podstatne väčší význam, ako iba nákup drahého počítača.
Dnešná doba si počítač vyžaduje.. Deti na ňom robia mnohé školské zadania. Učia sa. Hrajú sa.
Všetko je to v poriadku, ak to neprekročí hranice. Ak pobyt pri počítači, nie je jediným miestom, kde vidíme nášho potomka posedávať celé hodiny. Ak sa tak stane, zlyhali sme aj my. Kdesi úplne na začiatku, keď sa určovali pravidlá.
Aj teraz je tu ešte jedna možnosť- vypnúť počítač!