Problémy s hmyzom v našich domácnostiach veru nie sú ojedinelé. Mravce, hmýriace sa po stole, či po oknách a parapetoch, sú príznakom toho, že niečo nie je v poriadku.

hmyz

Kedysi sa hovorili rôzne pranostiky o mravcoch v byte. Napríklad, že mravce nosia šťastie. Alebo, že keď sa mravce sťahujú dovnútra bytov, prichádza zlé počasie. Ale jediné, čo naozaj pravdivé je to, že máte problém. Pretože mravce v domácnosti znamenajú asi len toľko, že máte v byte hmyz. A okrem toho hmyz, ktorý je veľmi ťažko odstrániteľný. Mravce totiž dokážu prežiť naozaj v extrémnych a ťažkých podmienkach. A nájsť hniezdo mravcov je úlohou takmer nemožnou. Pretože mravce si robia svoje hniezda častokrát vyhryzené do múrov, či rôznych obkladov alebo pod dlažbou. Jediným znakom prítomnosti tohto hniezda je prúd mravcov, ktorý smeruje k nejakej štrbine. V tom prípade treba siahnuť už iba po niektorých osvedčených prostriedkoch, ktoré vyhubia túto háveď z našich bytov.

Mravce nie sú to najhoršie

Však problematika mravcov nie je ten najhorší scenár hmyzu v byte. Oveľa horší prípad je, keď otvoríme skriňu s potravinami a vyletí na nás množstvo okrídlených potvor. Sú to známe mole. Prečo sú horšie?

mravenec

Mravce nám síce tak isto kradnú jedlo, ale častokrát sa uspokoja len s odrobinkami, ktoré nám popadajú na zem. Avšak mole sa nám dostanú priamo do našich zásob. A vedia tak zničiť napríklad celé kilo múky, alebo celý balík sušienok či cereálií. A zbaviť sa molí je tak tiež úloha veľmi náročná. V prvom rade spočíva v kompletnom uprataní potravinovej skrine a vyhodení všetkého, čo obsahuje mole. Potom treba siahnuť po preventívnych metódach, aby sa mole už nemali šancu zahniezdiť v našich potravnách. Sú nimi napríklad rôzne hermeticky uzatváracie škatule a podobne. A samozrejme poriadok. V tomto prípade to rozhodne platí dvojnásobne.