Letné horúčavy nás dokážu potrápiť už aj v našich zemepisných šírkach. Keď sa ešte vyberieme na dovolenku ku moru, tepla budeme mať až nad hlavu. Ak potrebujete rýchle a efektívne osvieženie. Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov.

nápoj


  1. Vlažný čajje tajomstvom ľudí žijúcich v tropickom podnebí. Pri štyridsať stupňových horúčavách, asi nebudete mať chuť na teplý nápoj. Čaj sa však postará o to, aby medzi vašou vnútornou a vonkajšou teplotou, nebol taký priepastný rozdiel. Preto sa pocit horúčavy zmierni. Zelený čaj navyše telo dokonale zavodní.
  2. Aj studené nápoje urobia svoje. Musia byť však dokonale vychladené. Do minerálky si pridajte pár kociek ľadu, alebo si pripravte ľadový čaj. Dajte si však pozor, aby vás nerozbolelo hrdlo.
  3. Ak nemôžete kvôli horúčave v noci spať. Dajte si vlažnú sprchu. Ak by ste sa osprchovali studenou vodou, v teplom vzduchu by vám bolo ešte viac teplo. Ide o rovnaký princíp ako keď ste v zime naobliekaný v teplom byte a vyjdete na chlad.
  4. Interiér ochladíte aj tak, že počas dňa necháte zatiahnuté záclony, či žalúzie. Keď zapadne slnko a vonkajší vzduch trošku ochladne, poriadne vyvetrajte. Najlepšie účinkuje prievan. Na noc však nechajte otvorené iba jedno okno. Mohli by ste sa veľmi ľahko nachladiť.
  5. Počas dňa si doprajte pokojne aj vlažnú či studenú sprchu. Prúd studenej vody, však na seba nepúšťajte nárazovo. Nie je to zdravé pre srdce a cievy.
  6. Na dovolenku si so sebou vezmite oblečenie z prírodných, ľahkých a vzdušných materiálov.

matka

  1. Poznáte vetu „chlad ide od nôh“? Ak si svoje chodidlá v zime dostatočne neoblečieme, je nám zima. Presne naopak to funguje v lete. Preto noste otvorenú obuv, zásadne bez ponožiek.
  2. Ak nemáte v daný moment po ruke sprchu, bazén, alebo more, pusťte si studený prúd vody na vnútornú stranu zápästia. Začnite s vlažnou vodou a teplotu pomaly znižujte. Takto si ochladíte krv v tepnách, ktoré zápästiami prechádzajú.
  3. Čim dlhší čas strávite na slnku, tým viac sa vaše telo nahrieva. Toto teplo v nás ostáva aj počas noci. Snažte sa preto čo najviac zdržiavať v tieni a taktiež chrániť hlavu.
  4. Pite dostatok tekutín. Dehydratácia organizmu pocit tepla ešte zvyšuje.