Keď sa povie menštruačný cyklus, ženy si vedia predstaviť presne o čo ide. Mnohé však ignorujú veci, ktoré sa ich nedotýkajú. Aspoň polovica žien vo svojom živote zažije bolesť nie len počas samotnej menštruácie, ale aj počas cyklu. Mnohé sú prekvapené a nevedia, o čo vlastne ide.

dívka

Čo to vlastne je?

Väčšina z nás vie o ovulácii to najnutnejšie. Ide o čas cyklu, kedy vajíčko dozreje a uvoľní sa z folikulu a putuje do falopiho trubičky. Pri tomto procese niektoré ženy cítia takzvanú ovulačnú bolesť, ktorú netreba podceňovať. Ako vedieť, že to, čo vás obťažuje je práve ovulačná bolesť? Väčšinou ju ženy cítia iba na jednej strane podbrušia. Každý mesiac v jednej alebo druhej strane. Prečo nás to bolí? Do brušnej dutiny sa spolu s vajíčkom často uvoľní aj niečo iné. Napríklad krv alebo tekutina. To spôsobuje dráždenie a bolesť, ktorá je tak nepríjemná. Je dôležité, aby sme vedeli, kedy je naše telo ešte v poriadku. Zvyčajne ide o tupú a bodavú bolesť. Samozrejme by nemala byť veľkej intenzity. K tomu sa môžu objaviť bolesti hlavy, únava, nafúknuté brucho a potenie.

bolest břicha

Čo ak to nie je to?
Niekedy sa stane, že to, čo považujeme za ovulačnú bolesť nie je práve ňou. Preto by ste mali informovať svojho gynekológa a pravidelne si zaznamenávať takéto obdobia. Okrem toho sa ovulačná bolesť nevyskytuje presne v strede. Niekedy sa vyskytuje aj pred a po ovulácii. Preto sa nespoliehajte, že odhadnete svoje plodné dni na základe tohto. Navyše sa treba informovať a nezabudnúť na prehliadku u doktora. Často sú na vine aj cysty. Nejde pri tom o neškodné bolesti. Syndróm poly cystických vaječníkov môže spôsobiť neplodnosť. Endometrióza je diagnóza, kedy sa časti sliznice maternice dostávajú do brušnej dutiny namiesto toho, aby sa vylúčili prirodzene. Preto treba vyhľadať lekára a pre istotu sa nechať skontrolovať. Nič totiž nevie nahradiť pocit istoty, že sme zdravé.