Zábradlia na balkónoch či iných vyvýšených miestach, ktoré sú súčasťou bývania alebo priestorov, kde sa pohybujú ľudia, sú ich povinnou súčasťou. Ochraňujú ľudí, ktorí sa po nich pohybujú a zároveň tvoria súčasť dizajnového prevedenia diela s cieľom dotvoriť ho a zvýrazniť.

balkón, more, slnko

Materiál, z ktorého sa zábradlia vyrábajú, je rôzny. Drevo patrí k stáliciam a zrejme aj zostane stále vyhľadávané, pretože je teplé na dotyk a jeho prírodný pôvod dodáva priestorom nádych útulnosti. Kovové zábradlia si našli svoje miesto v štýloch modernej architektúry, môžu byť nerezove zabradlia na balkon hliníkové alebo nerezové. Napriek tomu, že oba tieto materiály, hliník aj nerez, sú chladné a technické, vydobyli si svoje miesto medzi ostatnými materiálmi.

balcony-how

Zábradlia z nerezu sa skvejú na mnohých stavbách a dotvárajú ich štýl či zvýrazňujú dizajnový návrh architektonického diela. Bytové domy dopĺňajú balkóny a tie zasa majú zábradlia, poväčšine nerezové. Ide totiž o materiál, ktorý je známy svojou dlhou životnosťou, minimálnymi nárokmi na ošetrovanie, dizajnovo je veľmi tvárny a vhodný pre každý architektonický štýl. Osadiť ho je možné zhora na žb dosku balkóna alebo z bočnej strany, v oboch prípadoch sa dá použiť stĺpikové alebo zábradlie v kombinácii so sklenenou výplňou. Stĺpiky z nerezu tvoria nosnú konštrukciu zábradlia a to kombinované zábradlie so sklom je vlastne tvorené stĺpikmi, medzi ktorými je výplň zo skla. Tvary stĺpikov sa vyrábajú ako štvorcové, obdĺžnikové či kruhové, sklo, ktoré priestor medzi nimi vypĺňa, je možné použiť číre, matné, pieskované alebo polepené grafickou fóliou či kresbou priamo na sklo. Na výrobu zábradlia sa používa výlučne bezpečnostné sklo, aby boli splnené požiadavky na bezpečné využívanie ľuďmi.

Balkóny sú súčasťami bytov, a aj dizajn ich zábradlia je odrazom vkusu a nápaditosti majiteľa bytu, samozrejme, pokiaľ je dovolené meniť pôvodný typ zábradlia, ktorý bol osadený pri kolaudácii stavby a ktorý tvorí celistvý dizajnový prvok danej budovy. V opačnom prípade si majitelia môžu zábradlia osadzovať podľa svojich požiadaviek a nárokov, musia však spĺňať základné kritérium pre ich užívanie, a tým je jeho bezpečnosť.