So zvyšujúcou sa životnou úrovňou spoločnosti a takisto s rýchlym nástupom množstva nových elektronických prvkov, sa pochopiteľne začínajú klásť aj náročnejšie normy na ich bezpečné a funkčné pravidelné využitie. Rozdiel je skutočne viditeľný a dotýka sa takmer každého z nás. Veď čo je to dnes fakt, že v domácnosti sa sledujú dva televízory, zároveň je pustený počítač, notebook, v pozadí veľká hi fi súprava. Novodobá klasika. Samozrejme týka sa to aj väčších spotrebičov (sporák, bojler, vykurovanie), ktoré takisto prešli viditeľnou zmenou. Na základe týchto faktorov sa tak menia tiež normy poukazujúce na nielen funkčný, ale takisto bezpečný systém elektroinštalácie. Po niekoľkých rokoch nás tak v našich priestoroch nemôže prekvapiť ani výmena elektrických rozvodov.

Žiarovka, elektrická energia

Cieľom je, aby elektroinštalácia v našich priestoroch vyhovovala aktuálnym normám nielen z hľadiska legislatívy, ale v prvom rade funkčného a bezpečného chodu prvkov, čo sú odkázané na pravidelnom prísune elektrickej energie. A tento faktor sa prakticky podpisuje pod komfortný a zabezpečený chod domácnosti, bytu alebo budovy.
A o to je takáto forma opatrenia potrebnejšia, ak sa týka napríklad starších objektov, domov alebo panelákových bytov, kde je niekedy dosť možné, že stav elektroinštalácie je starý už niekoľko desiatok rokov. A za túto dobu sa neprispôsobil súčasným požiadavkám, ktoré sú už na základe vyššie opísaných faktorov samozrejme rozdielne a pýtajú si rozdielne opatrenia, než tomu bolo pred niekoľkými rokmi. A daný systém, respektíve objekt možno ani neprešiel potrebnou revíziou.

Elektrikár, revízia

Platí to aj pri systéme káblov, čo sa napríklad schovávajú a je k ním ťažší prístup a nechceme narušiť túto „estetickú“ formu. Môžu byť však poškodené a ešte síce funkčné, no spravidla je to len otázka času, kedy vypovedajú a narušia požadovaný prísun elektrickej energie.

  • Treba preto zohľadniť zohľadniť aj faktor, akým je narušenie funkcie a bezpečia takýchto priestorov.