Pre väčšinu ľudí je zaobstaranie si psa veľkým životným rozhodnutím. Na tom nie je nič zvláštne ani zlé. Práve naopak. Príchod štvornohého člena rodiny je záväzok na dlhé roky. Je potrebné zvážiť všetky výdavky a čas potrebný na starostlivosť. Tí zodpovednejší, preto len málokedy uvažujú nad tým, že si na začiatok zaobstarajú nie jedného, ale hneď dvoch chlpáčov. Možno sa vám to bude zdať ako hotové šialenstvo, ale za zamyslenie to naozaj stojí.

štěně

Nevýhoda je len jedna

Prvá vec, ktorá vás bude pravdepodobne od takéhoto rozhodnutia odrádzať, sú financie. Samozrejme, že na dva psy miniete o čosi viac peňazí. Musíte počítať s dvojnásobnými dávkami žrádla, očkovaním, odčervovaním, či inými veterinárnymi poplatkami. V skutočnosti však ide asi o jedinú nevýhodu.

Výhod naopak kopec

Každé jedno šteniatko potrebuje okrem základnej starostlivosti, ako je kŕmenie a venčenie, pomerne dosť pozornosti. Ak napríklad chodíte do roboty, osem hodín osamote je pre malého psa príliš dlho. Pokiaľ však tento čas strávi v spoločnosti štvornohého kamaráta, nebude musieť ničiť vás majetok, pretože sa nebude ani na malý moment nudiť.

Psi ktorí vyrastajú spolu, sa navyše stanú kamarátmi na život a na smrť, a to do poslednej chvíle. Spoločný čas si dokážu navzájom vyplniť aj v dospelosti. Verte, že aj keď svojmu psovi budete venovať kopec pozornosti, nikdy nenaplníte jeho očakávania na sto percent. Dvaja psi celkovo lepšie znášajú krátke odlúčenie od svojho pána. Raz za čas ich určite budete musieť nechať na deň, či dva u známych, či pri svojej rodine. Ak je pes naviazaný iba na vás, takéto odlúčenie môže znášať naozaj tragicky, vo dvojici to však ide lepšie.

psi

Ďalšou výhodou je to, že ak dva psy vyrastajú od malička spolu, nebudete musieť riešiť súboje o postavenie. Ak si totiž zaobstaráte jedného psa a po istom čase pribudne ďalší, roztržkám sa jednoducho nevyhnete. V niektorých prípadoch môže ísť len o drobné šarvátky, ale niekedy doslova o život. Pes, ktorý je vo vašej domácnosti dlhšie sa automaticky cíti ako alfa. Keď príde mladší jedinec so submisívnou povahou, malo by byť všetko OK. Pokiaľ však pôjde o dominantného jedinca, súboje o postavenie sa nemusia skončiť nikdy. Takáto situácia pritom môže pokojne nastať aj pri opačných pohlaviach.