V súčasnosti nie je burina v podstate žiadnym problémom. Existuje viacero prípravkov na jej odstránenie. Niektoré sú chemické a niektoré zas na báze prírodných látok, takže vybrať si môže naozaj každý. Niektorú „burinu“ by sme však určite nemali zo svojich záhrad odstraňovať. Prečítajte si o troch rastlinách, ktoré najčastejšie považujeme za burinu, avšak v skutočnosti ide o liečivé rastliny so silnými účinkami na náš organizmus.

květy

Ďatelina
Poznáme viacero druhov, na záhradách nám však najčastejšie rastie ďatelina plazivá a lúčna. Obe tieto rastlinky boli už od nepamäti využívané v ľudovom liečiteľstve. Ide o jeden z najbohatších prírodných zdrojov estrógenu. Táto látka je potrebná predovšetkým pre ženy. Zabezpečuje jemnejší priebeh menopauzy a obmedzuje návaly tepla. Okrem toho však pomáha pri poruchách spánku a má silné antidepresívne účinky. Silica z rastliny pomáha pri tráviacich ťažkostiach a zápaloch v ústnej dutine a má silné dezinfekčné účinky. Preto sa používa aj na kožné choroby alebo zranenia. Čaj zo sušených kvetov zlepšuje chuť do jedla, prečisťuje krv, zmierňuje kašeľ a zachrípnutie.


Žihľava
Pŕhľava dvojdomá sa vyskytuje takmer na celej zemeguli. Táto mohutná rastlina dorastá až do dvojmetrovej dĺžky a je pokrytá malými chĺpkami, ktoré spôsobujú nepríjemne pálenie. Túto jej zlú vlastnosť, by sme jej však mali prepáčiť, pretože má omnoho viac tých pozitívnych. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, stimuluje krvný obeh, podporuje tvorbu červených krviniek, udržiava správnu hladinu glukózy v krvi a má mierny močopudný účinok. Odvar z rastliny pôsobí priaznivo na kvalitu vlasov. Jesť ju môžeme aj čerstvá ako súčasť šalátov, či polievok. Pŕhlenie odstránime, keď pŕhľavu zalejeme horúcou vodou.

sasanka

Hluchavka
Poznáme hluchavku bielu, fialovú a žltú. Najsilnejšie zdravotné účinky má práve prvá spomínaná odroda. Na záhradách nám rastie pomerne bežne a v hojnom počte, avšak mnoho ľudí si ju zamieňa so žihľavou. Na rozdiel od nej však nepichá a má výrazné kvietky. Použiť ju môžete na ošetrenie menších rán a popálenín na pokožke. Pôsobí upokojujúco a dokáže pomôcť pri nadúvaní, menštruačných bolestiach, či hemoroidoch. Zbierať môžeme celú vňať, ale najväčší obsah účinných látok sa nachádza v kvetoch.