Komédie, romantické príbehy alebo rozprávky, to sú žánre, ktoré chceme vidieť, keď si chceme oddýchnuť od každodennej nervozity a únavy. V ponuke kín sa však vyskytujú čoraz menej. Niekedy sa stáva, že na celé týždne nastane výpadok zábavných žánrov. Aj keď niektorí nemajú záujem o takéto tituly, pre mnohých je to niečo vhodné na oddych.

popcorn

Opakom bývajú horory, trilery a drámy. Filmy, ktoré vyžadujú nie len vašu pozornosť, ale aj mentálnu rovnováhu. Nie je jednoduché ísť každý jeden deň na premietanie ťaživej témy, ktorá často krát naháňa strach. Aj tí, ktorí sa považujú za fanúšikov strašidelných príbehov, majú po niekoľkých kolách dosť. Prečo sa teda točia prevažne pochmúrne filmy?

Odraz spoločnosti?

Filmy ako Sklenená izba a Teroristka sú príklady z českej filmovej scény. Už dnes ich môžete nájsť aj u nás. Drámy, ktoré sa neraz zaoberajú pálčivými témami sa premietajú na plátne akosi častejšie. Tvorcovia sa nechávajú inšpirovať svojim okolím. Preto sa teda vyrábajú hlavne takéto žánre?
Mnohí budú nesúhlasiť. Síce sa zdá byť politická scéna roztrieštená, no pravdou je, že svet už niekoľko desaťročí žije v akom takom mieri, ktorý možno za celú históriu ľudstva nepanoval. Naopak, za čias druhej svetovej vojny sa v nacistickom Nemecku vytvárali filmy, ktoré nemali nič spoločné s trilermi. Dá sa teda povedať, že filmári sa inšpirujú tým, čo je v danej situácii neaktuálne? Každopádne, nejde o odraz doby, keďže sa po väčšinou nezaujímajú o každodenné problémy obyčajných ľudí.

kino

Aj preto je potrebný príval nových mozgov do kinematografie. Tí by nepriniesli len čerstvý vietor, ale i nápady a príbehy, ktoré by rezonovali v ušiach mládeže. Samozrejme, že inšpiratívne a výučné filmy sú dnes tiež v menšine. Netreba sa teda báť požadovať vyšší štandard, nie iba bezduchú zábavu alebo nervy drásajúci žáner, ktorý nedá spať unaveným a citlivým ľuďom. Treba viac hovoriť o problémoch dneška a ponúkať zároveň aj riešenia. Preto to teda nespraviť formou zábavy?